نشست اِرهاص و معجزه از منظر تاريخ

سه شنبه 1391/1/1

چكيده
وقوع اعجاز و عمل خارق العاده با مقایسه به زمان ادعای نبوت می تواند در یکی از سه زمان : گذشته ، حال و آینده باشد. بنابر این : ارهاص: معجزه و عمل خارق العاده ای است که از سوی پیامبر یا از طرف کس دیگر اما مربوط به پیامبراست و پیش از ادعای نبوت اتفاق می افتد مانند ساطع شدن نور از پیامبر بعد از ولادت، خشک شدن دریاچه ساوه ، فرو ریختن کاخ کسری . اما معجزه مربوط به بعد از بعثت انبيا مي باشد و در تعريف آن گفته اند : تعريف معجزه :‌لقد عرّف علماء العقيدة المعجزة بتعاريف مختلفة أتقنها و أكملها هو: انّ المعجزة أمر خارق للعادة، مقرون بالدعوى، و التحدّي، مع عدم المعارضة، و مطابقة الدعوى
ويژگي هاي معجزه : امري برخلاف جريان طبيعي عالم و خارق عادت و خارج از توان متعارف بشر ؛ همراه و توام با دعوت به نبوت؛ همراه با تحدي و فرا خواني همگان است ؛‌مغلوب عوامل ديگر واقع نمي شود. نه تنها ترديدي در اصل وجود معجزه نيست، بلكه يكي از دلايل اثبات نبوت انبياست و پيامبران معجزاتي است كه از جانب خداي تعالي آورده اند. قرآن كريم صريحاً جنبه اعجاز و فوق بشرى خود را در آياتى چند اعلام‏ كرده همچنان كه به وقوع معجزات ديگر غير از قرآن از خاتم‏الانبياء تصريح كرده است. اما بحث دراين است آيا اخباري كه تحت عنوان معجزه نقل شده است، اولا آيا مفهوم واقعي معجزه بر آنها صدق مي كند يا نه؟ ثانيا از كجا بدانيم كه كتب تاريخي همان معجزه را كه انبيا آورده اند، بدان شكل نقل كرده اند. (وثاقت تاريخي معجزه )‌. ثالثا آيا شهرت و متداول نقل شدن مطلبی می تواند دلیل بر ثبوت آن باشد و اصولا آيا تلازمی بین شهرت و صحت وجود دارد ؟ لازم به ذكر است كه منکر شدن برخی روایات تاریخی دلیل بر انکار تاریخی آن نیست بکله تنها دال بر عدم ثبوت آن است و می گوییم برای ما اثبات نشده است.
اخبار معجزه و خارق العاده در قرون متعدد تكثر پيدا كرده و از ده مورد كه سيره ابن هشام ذكر كرده است در سده هاي بعد تا هزار و سه هزار مورد رسيده است. سوال اين است كه آيا فربهي روايات مي تواند دليل بر ساختگي بودن آنها باشد؟ فرضيه ها و سوالات متعددي وجود دارد كه از جمله آنها اين است كه آيا مبادي تصوري معجزه در منابع تاريخي خوب منقح نشده است؟ آيا مصارد همه منابع يكي بوده است ؟ آيا اتحاد مفهومي بين منابع وجود داشته است ؟‌ چرا اين همه معجزه نقل شده است و نقل اين اخبار در پاسخ به چه نيازي صورت گرفته است . اين ها سوالاتي است كه اين نشست به آنها پاسخ مي دهد.
در بررسي اخبار معجزه دو نكته بسيار حائز اهميت است اول اين كه هر كدام از اخبار نقل شده بايد جداگانه بررسي شود كه صادق است يا كاذب و نفي و اثبات هر خبري ربطي به خبر ديگر ندارد . دوم اين كه تا به حال چنان از حقانيت اين گزاره ها سخن رفته است كه گويي همه آنها ناظر به واقع هستند ،‌اما در واقع جاي نقد وبررسي در آنها وجود داد .
رمضان محمدي

پیـوست هـا

  • نشست اِرهاص و معجزه از منظر تاريخ (دانلود)

نـظـرات بـیـنـنـدگـان

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است.