طرح ملی «نقد و بررسی جریان های تفسیری قرآن کریم» به تصویب رسید

۱۵ تیر ۱۳۹۲ | ۰۸:۵۳ کد : ۲۵۲۵۹ اخبار
طرح ملی «نقد و بررسی جریان های تفسیری قرآن کریم» در یکصد و سومین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) که در روز چهارشنبه 12 تیرماه برگزار شد به تصویب نهایی رسید.
به گزارش واحد خبر روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، این طرح با محوریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و همکاری دانشگاه های تهران، اصفهان، جامعه المصطفی(ص) العالمیه، دانشگاه کاشان و قم تحت نظارت کمیسیون تخصصی علوم انسانی، معارف اسلامی و هنر شورای عتف اجرا می شود.
بنا بر این گزارش، حوزه فهم و تفسیر قرآن درمیان انواع و گونه های مواجهه با این موضوع، حوزه ای مهم و دراز دامن است که همواره مایه دل مشغولی قرآن پژوهان و دین پژوهان بوده است فراز و فرودها و ضعف و قوت ها و سکون و تلاطم های جریان پرقدرت تفسیر قرآن در طول تاریخ، اینک برای ما قابل مشاهده است و رسالت ما را در انتخاب راه درست تفسیر ونقد و پالایش خلل ها و آسیب های گذشته خطیر و سنگین می سازد. طرح ملی فوق در این مسیر گام بر می دارد.
بازشناسی جریان های مهم تفسیری و فراز و فرود آن ها، بررسی و تحلیل آسیب ها و علل و ریشه های آن، تأکید بر مؤلفه های مثبت و قابل دفاع در نظریه تفسیری هر جریان و ارائه الگوی کارآمد و جامع در فهم و تفسیر قرآن و بررسی تأثیر جریان های مختلف تفسیری در علوم انسانی در راستای موضوع تحول قرآن بنیان علوم انسانی از اهداف چهارگانه این طرح ملی نامبرده می شود.  

نظر شما :