جلسه نقد و بررسی کتاب زبیریان و تدوین سیره نبوی(ص)

۲۶ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۰:۱۱ کد : ۲۵۲۶۸ اخبار
پژوهشکده تاریخ اسلام با همکاری گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، جلسه نقد و بررسی کتاب «زبیریان و تدوین سیره نبوی(ص)» را در روز چهارشنبه 29 خرداد برگزار می کند.
به گزارش واحد خبر روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، هدف از برگزاری این نشست علمی تبیین نقش خاندان سیاسی و فرهنگی زبیریان در تدوین و شکل گیری دانش سیره نبوی(ص) ذکر شده است.
معرفی خاندان زبیریان که در تدوین سیره نبوی(ص) تأثیرگذار بوده اند، میزان نقش این خاندان درثبت و انتقال حوادث صدر اسلام، میزان تأثیر گذاری این خاندان بر سیره نویسان مشهور، تأثیر اندیشه های سیاسی و مذهبی این خاندان درچگونگی ثبت و انتقال حوادث سیره نبوی(ص) و نقد بررسی گزارش های زبیریان در سیره نبوی(ص) از جمله محورهای این جلسه نقد است که توسط حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا هدایت پناه عضو هیأت علمی گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به عنوان مؤلف کتاب «زبیریان و تدوین سیره نبوی(ص) »ارائه می شود و دکتر محمد سپهری و دکتر محمدرضا غضنفری نیز در مقام ناقد هستند.
دبیر علمی این جلسه نقد دکتر احمدرضا خضری عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و مدیر گروه رجال و شخصیت های اسلامی پژوهشکده تاریخ اسلام است.
مؤلف کتاب «زبیریان و تدوین سیره نبوی(ص)» می کوشد در خلال برگزاری این جلسه نقد به سئوالات زیر پاسخی درخور ارائه نماید.
هدف اصلی زبیریان از روی آوری به ثبت و انتقال گزارش های مربوط به حوادث سیره نبوی(ص) چه بوده است؟
نقش عایشه در دانش اندوزی زبیریان در بخش سیره نبوی(ص) تا چه میزان بوده است؟
کدام خط سیاسی و مذهبی از احزاب و گروه های مختلف قرن اول بر خاندان زبیر حاکم بوده است و چگونه آن را در کیفیت گزارش های سیره نبوی(ص) نشان داده اند؟
شایان ذکر است جلسه نقد یاد شده روز چهارشنبه 29 خرداد از ساعت 17 تا 19 در پژوهشکده تاریخ اسلام واقع در تهران، خیابان شهید عباس پور، خیابان رستگاران، کوچه شهروز شرقی، پلاک 9 برگزار می شود وشرکت علاقه مندان در آن آزاد است.

نظر شما :