کتاب «روش شناسی تحقیقات کیفی» چاپ و منتشر شد

۱۱ شهریور ۱۳۹۱ | ۱۰:۰۵ کد : ۲۵۴۰۹ اخبار
کتاب «روش شناسی تحقیقات کیفی» تألیف دکتر محمد تقی ایمان استاد دانشگاه شیراز در تابستان 1391 از سوی پژوهشگاه حوزه ودانشگاه روانه بازار نشر شد.
 به گزارش واحد خبر روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ مؤلف در پیشگفتار کتاب چنین می گوید: یکی از ضعف های مبنایی روش شناسی علوم انسانی در کشور ما، به حوزه تحقیقات و پژوهش ها مربوط است که این امر، ناشی از عدم توجه به مبانی منطقی روش های تحقیق است. این مسئله باعث شده که حوزه های مختلف علم در کشور، با چالش های جدی در استفاده از روش شناسی هایی که متناسب با جامعه باشد، روبه رو شوند و به تبع آن، باعث غالب شدن مشکلاتی جدی در حوزه علوم انسانی شده است.
به اعتقاد مؤلف، همچنان که شناخت فلسفه تحقیق، در پارادایم های مختلف علوم انسانی از اهمیت خاصی برخوردار است، در روش شناسی های مختلف تحقیق کیفی نیز جایگاه خاص خود را دارد. شناخت مبانی هستی شناسی، معرفت شناختی و روش شناختی روش های تحقیق کیفی، محققان را قادر می سازد تا در استفاده از هرکدام از این روش ها و متناسب با موضوع تحقیق، دقیق تر عمل کنند.
علاوه بر این، شناخت این مبانی بنیادین، محقق را قادر می سازد تا از راهبردهای مناسب تری در تحقیق خود بهره ببرد. ضررت مسئله از آن جهت است که روش های تحقیق کیفی، پیچیده، سخت و مبتنی بر توانایی های محقق  می باشد. شناخت بهتر محقق، وی را کمک می کند تا این مسیر پیچیده تحقیق را بهتر طی کند.
در این کتاب، تلاش شده است تا مبانی بنیادین روش شناسی های غالب تحقیق کیفی معرفی گردد. همچنین، رابطه میان این مبانی بنیادین، با مدل های ورود به واقعیت تجربی تحقیق نیز معرفی شده است؛ تا اندیشمندان و محققانی که علاقه مند به استفاده از این روش ها هستند، درک مناسبی از این روش شناسی ها داشته باشند.
علاقه مندان می توانند جهت تهیه این کتاب به وب سایت پژوهشگاه www.rihu.ac.ir مراجعه و یا با شماره تلفن 2111300-0251 تماس حاصل فرمایند.

نظر شما :