برگی از دفتر ایام/ به بهانه آغاز هفته دفاع مقدس

۳۱ شهریور ۱۳۹۰ | ۱۱:۰۸ کد : ۲۵۴۹۸ اخبار
امام علی علیه السلام:» اِنٌ الجِهادَ بابٌ مِن ابواب الجَنهِ فَتَحهُ اللهُ لِخاصَه أولیائِهِ؛ جهاد دری از درهای بهشت است که خداوند آن را بر روی اولیای خاص خود گشوده است.                     نهج البلاغه، خطبه 27
31 شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نام گذاری شده است. دوران هشت سال دفاع مقدس مشروع امت سلحشور ایران درحفظ و اعتلای نظام مقدس اسلامی حراست از مرزهای عزت و شرف این مرز و بوم، به مثابه یکی از حساس ترین و بارزترین برهه های حیات راستین این ملت، هم چون نگینی تابناک، تا همیشه زمان، بر تارَک تاریخ حماسه و ایثار و پایداری آزادگان جهان می درخشد. دفاع امت اسلامی ایران دربرابر تجاوز همه جانبه دشمنان اسلام، درتاریخ افتخار آفرینی مبارزات حق طلبانه یک ملت سترگ، فروزان خواهد بود.
پایداری ایران اسلامی که برخاسته ازروح وحدت و ایمان بود، در سایه هدایت های رهبر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی قدس سر ه  شکل گرفت و باعث احیای یک مکتب سازنده ونهضت های آرمان گرا و ایدئولوژی جهان گیر شد. دفاع مقدس در زمینه های محتلف سیاسی، نظامی، اجتماعی، فرهنگی و ... توانست معادلات جهانی معمول را برهم زند و تحلیل های مادی دنیا پرستان را نقش بر آب سازد. این حادثه عظیم، بی شک در یاد ملت بزرگ ایران خواهد ماند و غرور و سرافرازی و حماسه آفرینی را در نسل های بعد بر جای خواهد گذاشت.
جنگ تحمیلی عراق علیه ایران 2887 روز به طول انجامید که طی آن هزار روز نبرد فعال صورت گرفت که 793 روز حمله از سوی رزمندگان اسلام بود و 207 روز از سوی ارتش متجاوز بعثی. در طول جنگ شمار 381 هزار و 680 نفر از نیروهای دشمن کشته و یا زخمی شدند و 72 هزار نفر به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند. در این هشت سال 371 فروند هواپیما و 82 فروند بالگرد دشمن منهدم شد. 1700 دستگاه تانک و نفربر، 480 قبضه توپ و سه هزار و 363 دستگاه خودروی نظامی به غنیمت ایران درآمد و پنج هزار و 758 دستگاه تانک و نفربر، 532 قبضه توپ و پنج هزار و 152 دستگاه خودرو نظامی دشمن منهدم گردید. مقاومت رزمندگان اسلام سبب شد تا ذخایر ارزی عراق که در ابتدای جنگ، حدود سی میلیارد دلار بود، پس از شکست در علمیات بیت المقدس و فتح خرمشهر به صفر برسد و پس از جنگ این کشور بیش از هفتاد میلیارد دلار بدهی داشته باشد.

نظر شما :