پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات حضور یافت.

۲۸ مهر ۱۳۸۸ | ۱۳:۵۶ کد : ۲۵۷۹۱ اخبار
پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با ارائه 5 نشریه تخصصی، در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات شرکت کرد.
به گزارش واحد خبر روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، این نشریات شامل فصلنامه علمی- پژوهشی روش‌شناسی علوم انسانی(حوزه و دانشگاه)، دو فصلنامه علمی- پژوهشی جستارهای اقتصادی، دوفصلنامه علمی- تخصصی تربیت اسلامی، دوفصلنامه علمی- تخصصی مطالعات اسلام و روان‌شناسی و دوفصلنامه علمی-تخصصی اسلام و علوم اجتماعی است.
فصلنامه علمی- تخصصی روش‌شناسی علوم انسانی(حوزه و دانشگاه) به سردبیری دکتر محمدتقی ایمان به نشر آثاری در نقد، بررسی و ارزیابی مبانی علوم انسانی و نظریات مطرح در این علوم و نیز پژوهش در جهت ارائه مبانی و نظریات مبتنی بر فرهنگ اسلامی می‌پردازد.این فصلنامه به منظور پیگیری رسالت اساسی پژوهشگاه در زمینه تدوین علوم‌انسانی اسلامی و گسترش و تعمیق ادبیات این بحث در جامعه علمی کشور در شماره‌های اخیرخود به شکل ویژه به موضوع «روش‌شناسی علوم‌انسانی وعلم دینی» آن پرداخته است.
دوفصلنامه علمی- پژوهشی جستارهای اقتصادی با سردبیری حجت‌الاسلام‌والمسلمین‌حسن‌آقانظری یافته‌های پژوهش، اندیشه‌های جدید علم اقتصاد و نیز نقد و ارزیابی مبانی علوم اقتصادی را منتشر می‌سازد که ازچهارمین شماره خودموفق به دریافت رتبه علمی ـ پژوهشی از کمیسیون نشریات وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری شد.
همچنین ارزیابی و پذیرش این نشریه برای نمایه شدن در  Jornal Of Economic Litrature   که ازنمایه های معتبربین المللی درحوزه علوم اقتصادی است درحال انجام می باشد. گفتنی است این دوفصلنامه موفق به دریافت استانداردبین المللی ISSN  نیز شده است.
بررسی مسائل و مشکلات موجود در زمینه تعلیم وتربیت اسلامی و پژوهش در جهت رشد و شکوفایی تربیت اسلامی در کشور، مهم‌ترین هدف از انتشار دوفصلنامه علمی- تخصصی تربیت اسلامی است که دکتر محمد پاک‌سرشت سردبیری آن را برعهده دارد. این نشریه با کاوش در مبانی اصلی تعلیم و تربیت به عنوان یکی از نهادهای مهم اسلامی به آسیب‌شناسی این امر در جامعه می‌پردازد.
دوفصلنامه علمی- تخصصی مطالعات اسلام و روان‌شناسی به موضوعاتی مانند فلسفه روان‌شناسی، کاربردهای روان‌شناسی در جامعه اسلامی و مطالعه و بررسی روش‌های تجربی کمی و کیفی در این علم می‌پردازدو مهم‌ترین هدف آن فراهم ساختن زمینه لازم برای تولید علم و اندیشه با محوریت اسلام و روان‌شناسی و انتشار نتایج تحقیقات و پژوهش‌های نوین در این عرصه است. سردبیر‌ این دوفصلنامه نیز حجت‌الاسلام دکتر محمد کاویانی است.
دوفصلنامه علمی- تخصصی اسلام و علوم اجتماعی با هدف انجام تحقیقات بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی در زمینه علوم اجتماعی و مناسبات آن با دین و نقد و بررسی مکاتب موجود در این زمینه، به مدیرمسئولی حجت الاسلام‌والمسلمین محمود رجبی و سردبیری دکتر غلامرضا جمشیدی‌ها منتشر می‌شود.
گفتنی است سردبیران هر یک از نشریات یادشده در طول مدت برگزاری نمایشگاه در غرفه پژوهشگاه واقع در بخش مطبوعات دینی و فلسفی، حضور خواهند یافت.
شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات 28 مهر‌ماه سال جاری در مصلای تهران گشایش یافته و تا 3 آبان‌ماه ادامه خواهد داشت.

نظر شما :