به زودی از سوی انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر می شود: کتاب اوراق منفعت، تحلیل فقهی و اقتصادی

۱۵ شهریور ۱۳۹۵ | ۰۷:۵۲ کد : ۳۳۵۴۷ اخبار
کتاب اوراق منفعت، تحلیل فقهی و اقتصادی به زودی از سوی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه روانه باز نشر می شود.

به گزارش واحد خبر روابط عمومی، این کتاب توسط حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد حبیبیان نقیبی استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی به رشته تحریر درآمده است.

در چکیده این کتاب می خوانیم: استمرار حیات اقتصادی با فقدان بازار سرمایه امکان پذیر نیست.با عنایت به اتکای رفتار مسلمانان بر آموزه های اسلامی، بازار سرمایه متعارف و ابزارهای آن در کشورهای اسلامی، کارایی ندارد. بازار سرمایه اسلامی بخشی از نظام اقتصاد اسلامی است. ابزارهای بازار سرمایه اسلامی نیز منبعث از اصول و آموزه های اسلام و سازگار با آن و ارزش های حاکم بر رفتار مسلمین، برای تسهیل در مبادلات و تعاملات زندگی اجتماعی ابداع شده اند.

«اوراق منفعت» برای تکفل عرصه خاص و وسیعی از بازار سرمایه اسلامی (منافع و خدمات) ابداع و معرفی شده است و برای تنوع مبادلات در سایر عرصه ها نیز کارایی دارد. استفاده صحیح از این ابزار در سطح ملی و بین المللی فرصتی مغتنم و غفلت از آن تهدیدی سهمگین است. اوراق منفعت، منافع (نه عین) را منتقل خواهد کرد و در واقع مالک برای تأمین نقدینگی مورد نیاز، می تواند با انتشار صکوک منفعت، بدون انتقال مالکیت عین، منافع یا خدمات را در مدت معینی به دیگران واگذار نماید.

کتاب «اوراق منفعت، تحلیل فقهی و اقتصادی» تلاش نموده است با معرفی اوراق منفعت به عنوان ابزار جدید مالی که ویژگی های منحصر به فردی دارد، نشان دهد که این اوراق در عرصه های وسیعی از تسهیلات عمومی می تواند ایفای نقش نماید که سایر اوراق امکان حضور در آن را ندارند.


نظر شما :