تعالی علوم انسانی صرفاً با قرآن و حدیث ممکن است/دست همه را برای ساماندهی به علوم قرآن و حدیث می فشاریم

۲۷ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۰:۳۳ کد : ۳۶۹۳۶ اخبار
عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: تعالی علوم انسانی در راستای اسلامی‌سازی آن صرفاً با قرآن و حدیث ممکن است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی فتحی، عضو هیئت علمی و دبیر کارویژه درسنامه های علوم قرآنی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه  ،امروز ۲۷ شهریور در مراسم رونمایی از درسنامه‌های علوم قرآن و حدیث در دانشگاه آزاد اسلامی قم گفت: یکی از مزیت‌های تدوین درسنامه‌های علوم قرآن و حدیث پرهیز از کارهای موازی است.

وی با تأکید بر اینکه نباید کارهای موازی در عرصه علوم قرآن و حدیث صورت بگیرد، ادامه داد: امروز شاهدیم که دانشگاه آزاد از نتیجه همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و دانشگاه قرآن و حدیث که تدوین این درسنامه‌ها را انجام داده است، استفاده کرده  و از موازی‌کاری در این عرصه پرهیز شده است.
دبیر کارویژه درسنامه های قرآنی افزود: سال‌هاست که  مقام معظم رهبری از اسلامی‌سازی سخن فرموده‌اند و بحث تعالی‌سازی علوم انسانی در راستای اسلامی‌سازی بر مبنای قرآن و حدیث مطرح شده و باید جدی‌تر از قبل دنبال شود.
 فتحی تأکید کرد: تا چه زمانی باید روان‌شناسی و علوم اجتماعی و رشته‌های دیگر به صورت مجزا و مستقل برای خود کار کنند و میان گروه‌ها تعامل وجود نداشته باشد.
 فتحی تصریح کرد: رهبری فرمودند که فقط کسانی می‌‍توانند تحول در علوم انسانی ایجاد کنند که در علوم قرآن و حدیث استاد باشند و این انتظار امروز از استادان وجود دارد، البته در راستای تحول باید نیروی انسانی ممحض و خوب تربیت کنیم؛ لذا اگر سرفصل‌هایی مربوط به ۴۰ سال قبل وجود داشته باشد تحول ایجاد نخواهد شد.
 عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بیان کرد: در برخی موارد استادان درجه یک با ما همکاری نداشتند، گرچه امروز ممکن است انتقاداتی هم داشته باشند، ولی تلاش ما بر این بوده است که بر اساس استانداردها نوشته شود، لذا ممکن است اشکالاتی در کار وجود داشته باشد.
فتحی اضافه کرد: در فرایند تدوین این تولیدات استادان خالصانه فعالیت کرده‌اند و کمترین مبالغ دریافتی را داشته‌اند و دست همه را برای ساماندهی به علوم قرآن و حدیث می‌فشاریم.

گفتنی است در این مراسم از 14 درسنامه علوم قرآنی و 6 درسنامه حدیثی مربوط به مقطع کارشناسی دانشگاه‌ با حضور مسئولانی از وزارت علوم، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، دانشگاه آزاد اسلامی  و دانشگاه قرآن و حدیث رونمایی شد.

-----

فهرست درسنامه های علوم قرآنی


نظر شما :