کتاب ولایت در فرهنگ اسلام در فقدان مولف خود روانه بازار نشر شد

۲۸ آبان ۱۳۹۸ | ۰۷:۲۸ کد : ۳۶۹۷۴ اخبار
آخرین اثر مرحوم حجت الاسلام و المسلمین محمد‌حسین اسکندری در روزهای پایانی آبان و در فقدان نویسنده منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با تلاش مرحوم حجت الاسلام و المسلمین محمد‌حسین اسکندری عضو هئیت علمی اسبق گروه علوم سیاسی، کتاب ولایت در فرهنگ اسلام(مفاهیم، انواع و پیامدهای سیاسی اجتماعی آن)، منتشر شد.

ولایت مهم‌ترین مفهومی است که به یک پدیده اجتماعی فراگیر اطلاق می‌شود، جنبه تضایفی دارد و آثار و نتایج مثبت و یا منفی برجسته‌ای در همه ا%D9%88%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%AF%D8%B1%20%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%20%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85.jpgبعاد زندگی برای تک‌تک افراد و کلیّت جامعه در پی می‌آورد.

ولایت حقیقتی است پیچیده، دارای وجوه حقیقی و اعتباری و ابعاد روان‌شناختی و جامعه‌شناختی تا آنجا که به یک لحاظ جلوۀ عمیقی از محبت و نوع‌دوستی است به لحاظ دیگر تجلّی عظیم قدرت و اقتدار اجتماعی؛ از یک جهت زیباترین چهره مصلحت‌سنجی است و از جهت دیگر والاترین مظهر عبادت و خداپرستی یا برجسته‌ترین نوع استکبار و قدرت‌پرستی.

ولایت در عمومی‌ترین مفهوم خود، دو چهره دارد:

1. ولایت تکوینی که مبدأ هستی موجودات و منشأ اظهار قدرت به دست انبیا برای هدایت یافتن و باور معجزات و زمینه‌ساز معاد است برای نیکوکاران و گنهکاران به منظور اجرای عدالت و دادن پاداش‌ها و عقوبات؛

2. ولایت تشریعی که در شکل "ولایت‌های متعارض" و "ولایت‌های متقابل" و "ولایت‌های متوافق" ظاهر می‌شود؛ تا هم ابعاد سیاسی ملّی و بین‌المللی، تقنینی، اجرایی و قضایی را رهبری کند، به این امید که نظم، امنیّت، عدالت و آرامش همگانی را در پی داشته باشد و زمینه رشد به بالاترین حدّ کمال و برجسته‌ترین قلّه سعادت برای همه فراهم گردد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین اسکندری در شهریور سال جاری بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت، روابط عمومی پژوهشگاه یاد و خاطره این محقق تلاشگر را گرامی می دارد.

مشخصات این کتاب و همچنین فایل ۳۰ صفحه ابتدایی کتاب در سایت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به آدرس www.rihu.ac.ir قابل دسترس می باشد.

کلید واژه ها: ولایت آثار منتشره پژوهشگاه حوزه و دانشگاه فرهنگ اسلام ولایت تکوینی ولایت تشریعی مرحوم حجت الاسلام و المسلمین محمد‌حسین اسکندری گروه علوم سیاسی


نظر شما :