به عنوان تازه ترین اثر گروه تاریخ اسلام

کتاب «پویش و رویش تعاملی زیدیه نخستین» منتشر شد.

۱۶ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۴ کد : ۳۷۰۴۹ اخبار
کتاب «پویش و رویش تعاملی زیدیه نخستین» به همت گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه روانه بازار نشر شد.
کتاب «پویش و رویش تعاملی زیدیه نخستین» منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، کتاب «پویش و رویش تعاملی زیدیه نخستین» با تلاش روح الله توحیدی محقق گروه تاریخ اسلام،  توسط پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر شد. 

کتاب حاضر، به تحلیل فرایند شکل‌گیری مهم‌ترین تفکرات سیاسی و مذهبی «زیدیه نخستین» می‌پردازد. برای دستیابی به این مهم، محوریت دادن به تعاملات فکری زید بن علی، پیش‌زیدیان و زیدی‌مسلکان ضروری است و در این صورت، نقش بارز عاملان مذهبی و سیاسی جامعه روشن خواهد شد که از یک سو با محدودیت‌های فکری و اجتماعی موجود مواجه بودند و از سویی ظرفیت­های توان‌بخشی را برای بازاندیشی و نقش آفرینی در برابر خود مشاهده می‌کردند. ریشه‌ها، بسترها و ساز‌و‌کارهای گوناگون همگرایی و واگرایی زیدیه نخستین با ائمه معصومین(ع)، پیروان و اصحاب ایشان، معتزله، بنی‌حسن و حاکمان اموی و عباسی بیانگر دو حرکت پرشتاب این گروه برای دستیابی به هویتی مستقل است که در اثر حاضر در دو بخش «پویش» و «رویش» بررسی می‌شود.

این کتاب در 232 صفحه و به قیمت 25 هزار تومان  توسط انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه روانه بازار نشر شده است. فایل 30 صفحه اول کتاب در صفحه معرفی کتاب به این آدرس به صورت رایگان قابل دانلود می باشد.

کلید واژه ها: معرفی کتاب گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه


نظر شما :