به قلم یکی از اساتید گروه جامعه شناسی پژوهشگاه

کتاب «فلسفه تحلیلی تاریخ - تحلیل فلسفی معرفت های تاریخی» منتشر شد

کتاب «فلسفه تحلیلی تاریخ (تحلیل فلسفی معرفت های تاریخی)» جدیدترین اثر دکتر مجید کافی عضو هیأت علمی گروه جامعه‌شناسی و همکار پژوهشی گروه تاریخ اسلام منتشر شد.
۳۰ تیر ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۴ کد : ۳۷۱۱۴ اخبار
کتاب «فلسفه تحلیلی تاریخ - تحلیل فلسفی معرفت های تاریخی» منتشر شد


به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه،فلسفه تحلیلی یا نقدی تاریخ شاخه‌ای از فلسفه علم است که از مبانی، مفاهیم بنیادی و گزاره‌های موجود در علم تاریخ، ذیل عنوان‌های معرفت‌شناسی، روش‌شناسی، ارزش‌شناسی «علم تاریخ» بحث می‌کند. فلسفه تحلیلی  یا نقدی تاریخ در واقع تحلیل فلسفی معرفت‌های  تاریخی است که  به توصیف، تبیین  و بیان سازوکار منطقی وعقلانی آنچه مورخان انجام داده‌اند، می‌پردازد. منظور از فلسفه تحلیلی یا نقدی تاریخ در این کتاب عبارت است از: 1. بررسی صورت‌بندی‌ها و پارادایم‌های حاکم بر معرفت‌ها و مطالعات تاریخی گذشته و معاصر؛ 2. تأثیر پیش‌فرض‌ها و مفروضات مورخان بر معرفت تاریخی؛ 3. معرفت‌شناسی و روش‌شناسی علم تاریخ؛ 4. فهم و بیان همگرایی‌ها و واگرایی‌های علم تاریخ و سایر علوم هم‌مرز و نزدیک که ناشی از همگرایی‌ها و واگرایی‌ها در مبانی فلسفی آنها است؛ البته معنای پنجمی نیز فلسفه علم دارد، یعنی تحلیل و تشریح مفاهیم مورد استفاده در نظریه‌های علمی که چون علم تاریخ فاقد نظریه است، در این اثر نمی‌تواند مورد نظر قرار گیرد.
گفتنی است این کتاب شامل 324 صفحه، با همکاری گروه پژوهشی گروه پژوهشی تاریخ اسلام تاریخ اسلام در تابستان 99 و به قیمت 42000 تومان در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم منتشر شده است.
 


نظر شما :