گروه تاریخ اسلام معرفی کرد؛

کتاب منابع تاریخی شیعه تا قرن پنجم

گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه کتاب منابع تاریخی شیعه تا قرن پنجم به قلم حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا هدایت پناه عضو هیئت علمی گروه تاریخ اسلام را معرفی کرد.
۰۸ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۴ کد : ۳۷۱۲۳ اخبار
کتاب منابع تاریخی شیعه تا قرن پنجم

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم، براساس گفته های نویسنده کتاب منابع تاریخی شیعه تا قرن پنجم این اثر پژوهشی حاصل 5 سال تحقیق منابع معتبر تاریخ اسلام و شیعه بوده و تلاش شده منابع معتبر و موثق پشتوانه اعتبار سنجی کتاب حاضر باشد.
بنابراین گزارش، پژوهش‌های بنیادین که بر دیگر تحقیقات تأثیر فراوان و اساسی دارند از ارزش و اعتبار بالایی برخوردارند. چنان که ارائه یک نظریه بنیادین، پژوهش‌های دیگر را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. بر این اساس شناخت دقیق و علمی منابع که مستندات هرپژوهشی است، زیربنایی برای تحقیقات بعدی خواهد بود. ارائه محورهایی که ارزش و اعتبار هر منبعی را بشناساند به مثابه شناخت دقیق وکامل شناسنامه‌های پژوهش‌هاست. اعتبار علمی نویسنده، بسترشناسی سیاسی، فکری و اجتماعی منابع، رویکردشناسی دقیق نویسندگان، نسخه‌شناسی منابع، شناخت وکشف منابع آشکار و پنهان و اعتبارسنجی آنها و... مؤلفه‌های سنجش ارزش‌گذاری منابع هستند که می‌توان براساس آنها عیار پژوهش‌های مبتنی بر این منابع را شناخت. با این نگاه، نویسنده سعی کرده است تا در این پژوهش راهی برای دستیابی اعتبار و ارزش منابع کهن تاریخی شیعه تا قرن پنجم بیابد. این پژوهش برشناخت و بازسازی متون کهن مفقود تاریخی شیعه تأکید دارد تا از این راه جنبه‌های گوناگون تاریخ‌نگاری شیعه به‌دست آید.
گفتنی این کتاب به همت انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در سال 1394 به چاپ رسیده است.


نظر شما :