انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر می کند؛

کتاب معرفت شناسی برای دانشجویان روان شناسی به زودی منتشر می شود

کتاب معرفت شناسی برای دانشجویان با صبغه روان شناختی به فهرست انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه اضافه خواهد شد.
۲۱ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۱ کد : ۳۷۱۳۱ اخبار
کتاب معرفت شناسی برای دانشجویان روان شناسی به زودی منتشر می شود

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، این کتاب حوزه روان شناسی به قلم حجت الاسلام دکتر محمد مهدی عباسی آغوی و زیر نظر دکتر محمد حسین زاده در آستانه انتشار و عرضه قرار دارد.
بنابراین گزارش، در این کتاب به مباحثی مانند آشنایی با معرفت‌شناسی، امکان معرفت، منابع معرفت، انواع معرفت و ویژگی‌های آن، نقش حس و عقل در تصورات و تصدیقات، حقیقت صدق و معیار صدق در انواع قضایا پرداخته شده است.
در چکیده این کتاب آمده است: ....می‌تواند آن قدر تیره باشد که چیزی را نبینی؛ ممکن است روشن باشد و روشنگر جهان؛ می‌تواند دنیا را ریزتر یا درشت‌تر از آنچه هست نشان دهد و یا همان‌گونه که هست، به نمایش بگذارد. شیشه عینک را می‌گویم. معرفت‌شناسی یعنی عینکتان را بردارید، شیشه‌هایش را تمیز و کمی آن را بررسی کنید. آیا عینک من راستگو است؟ قرار است با همین عینک تمام دنیا را ببینم.
روان‌شناس همانند هر اندیشمند دیگری بی‌نیاز از مباحث معرفت‌شناسی نیست. در پژوهش‌های روان‌شناسی اگر توجه جدی به بنیان‌های نظری و مسائل معرفت‌شناسی در روان‌شناسی نشود، نوآوری‌های ژرف در روان‌شناسی صورت نخواهد گرفت. در راه دشوار رسیدن به حقایق علمی چراغ راهنمای محقق، فهم دقیق از مبانی معرفت‌شناسی است.
اعتباربخشی به یافته‌های روان‌شناسی موجود و روان‌شناسی مطلوب با ساختن بنای محکمی از معرفت‌شناسی صورت خواهد گرفت. معرفت‌شناسی سنگ‌بنای اصلی هر معرفت و علم است.  


نظر شما :