پژوهشگاه حوزه و دانشگاه کانون همکاری های علمی بین المللی ایران و اندونزی

۲۹ آبان ۱۴۰۲ | ۱۳:۴۴ کد : ۳۸۱۹۳ اخبار
تعداد بازدید:۲۳۲
در بازدید اساتید و روسای دانشگاه های اندونزی از پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بر گسترش بیش از پیش زمینه های همکاری بین پژوهشگاه و دانشگاه های اندونزی تاکید شد.
پژوهشگاه حوزه و دانشگاه کانون همکاری های علمی بین المللی ایران و اندونزی

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به نقل از گروه همکاری های علمی بین المللی: روسای برخی دانشگاه های کشور اندونزی در دیدار با رئیس، معاونان و روسای پژوهشکده های پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، پیشرفت های ایران در حوزه های علم و فناوری را با وجود تحریم های ظالمانه و یکجانبه علیه این کشور بی نظیر و شگفت انگیز توصیف کردند و بر اهمیت الگو گرفتن کشور اندونزی از ایران در پیشبرد برنامه های علم و فناوری و توسعه آن کشور به عنوان یک کشور اسلامی تأکید کردند.

در این دیدار، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدباقر سعیدی روشن، رئیس پژوهشگاه ضمن اشاره به آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت (علیهم السلام) ناظر به مناسبات دین، علم و عقل، نافع بودن علم و تمدن اسلامی را تنها محدود به جوامع مسلمانان ندانستند و سودمندی علم اسلامی برای جوامع غیرمسلمان و جوامع بشری را از ویژگی های برجسته علوم اسلامی برشمردند و اظهار داشتند: آیا جریان های غالب کنونی علم، فرهنگ و تمدن در دنیا، علم نافع هستند برای بشریت یا اینکه حاصل بخشی از این علم، فرهنگ و تمدن، جاهلیت فرهنگ غربی است که نمود بارز آن در فلسطین و ظلم آشکار به کودکان و مردم غزه مشاهده می شود.

ایشان تصریح کردند: یکی از ارکان مهم رنسانس علمی در غرب، تاریخ و فرهنگ و تمدن اسلامی بود وو پرسش اساسی این است که چرا جهان اسلام از شکوفایی علم، فرهنگ و تمدن اسلامی در قرون هشت و چهارده اسلامی فاصله گرفته و چگونه می توان آن را به نقطه اوج خود بازگرداند و تمدن نوین اسلامی میدان دار تحولات در جهان و جوامع بشری باشد.

مسئولان دانشگاه های اندونزی از پژوهشگاه درخواست داشتند تا با هدف تقویت غنای علمی و تربیت دانشجویان متخصص در رشته های فلسفه اسلامی، مدیریت اسلامی، روان درمانگری و مشاوره اسلامی و تربیت اسلامی با آن دانشگاه ها در قالب برگزاری دوره های آموزشی حضوری و مجازی، ترجمه کتب و منابع علمی به زبان اندونزیایی، اعطای فرصت های مطالعاتی به اساتید، محققان و دانشجویان دکتری و برگزاری نشست ها و وبینارهای تخصصی هفتگی و پیوسته و آموزش اساتید آن دانشگاه ها مشارکت و همکاری نمایند.

گفتنی است تعاملات علمی بین المللی پژوهشگاه با کشور اندونزی پیش از این نیز با حضور اساتید، متخصصان و دانشجویان کشور اندونزی در پژوهشگاه در قالب فرصت های مطالعاتی، برگزاری دوره های آموزشی حضوری و مجازی و نشست های علمی تخصصی با مشارکت اعضای هیأت علمی پژوهشگاه و اندیشمندان آن کشور تحقق یافته بود.

امضای قرارداد همکاری پژوهشگاه و مرکز تربیت و ارتقاء نیروی انسانی کشور اندونزی با هدف تربیت و آموزش متخصصان در حوزه های دارای مزیت علمی پژوهشگاه و برگزاری اولین دوره تخصصی آموزش اصول روان درمانگری با رویکرد اسلامی برای روان شناسان و مشاوران آن کشور از جمله این همکاری ها بوده است.

هیأت اندونزیایی متشکل از روسای دانشگاه الإحیا کونیگان جاکارتا، دانشکده شریعت جاوه مرکزی، دانشگاه شیخ نورجاتی سیربون، دانشکده فلسفه و تمدن دانشگاه پارامدینا و برخی اساتید رشته های فلسفه، مدیریت و علوم تربیتی و روسای دانشکده های مرتبط اندونزیایی بود.

 

کلید واژه ها: بازدیدهای علمی بین المللی دانشگاه های اندونزی اندونزی

آخرین ویرایش۲۹ آبان ۱۴۰۲

نظر شما :